„A Vaszati egy egyszerű, tudományos rendszer, és független a kulturális hagyományoktól. A Vaszati minden alapelve, útmutatása és javaslata a térenergetikával kapcsolatban – legyen az lakásberendezés vagy új ház építés – az energiaáramlás univerzális törvényeiből vezethető le.”
Az idézet a német származású Marcus Schmieketől származik, aki a 20. század végén az ősi, indiai védikus építészetet és térrendezést; a vastu rendszerét tanulmányozta, majd modernizálva átemelte a mai korba, hogy a térre gyakorolt pozitív hatásaival segítse a mindennapi életünket, támogassa családunkat, karrierünket, egészségünket és az érzelmi, szellemi állapotunkat. Ha a védikus építészet szabályai szerint építjük a házunkat vagy rendezzük be az otthonunkat, akkor harmóniába kerülünk a természet univerzális törvényivel, energiájukkal és rezgésük támogatják az életünket és a törekvéseinket.
A vaszati rövid története
Az ősi vastu i.e kb 4-5000 évvel ezelőtt fejlődött ki Indiában és a hindu szentírásokban, a Védák könyvében, annak negyedik részében; az Atharva védában olvashatunk róla, a Stapatya véda fejezetben. Az Atharva véda a mindennapi életre ad tanácsokat, hogy hogyan legyünk egészségesek és boldogok, ezért a vastu építészet mellett az ajurvéda és a keleti asztrológia (jyotish) is ebben a részben lett leírva. A védák szerint ezen a három dolgon múlik az ember sikeressége, boldogsága és egészsége; az ajurvédán, hogy hogyan táplálkozunk, hogyan legyünk egészségesek, a jyotishon, hogy hogyan időzítjük életünk eseményeit a keleti asztrológia segítségével, és a vastun, hogy milyen energiájú és geometriájú térben, épületben, otthonban élünk, tevékenykedünk és pihenünk.
A vastu időtlen építészetet is jelent, ahol a természet erőit úgy használják fel a lakótér és a környezet kialakításánál, hogy azok összhangban maradjanak és ne sértsék az energiaáramlást. Ez a tudás azóta is töretlen, egységes és a mai napig érvényes szabályrendszerrel dolgozik. A mai ember mégis inkább a feng shuit ismeri, ha energiákkal megtámogatott térrendezésről van szó. Sokan úgy tartják viszont, hogy a feng shui is a vastuból fejlődött ki, mikor buddhista szerzetesek Indiában megismerték ezt a térrendezést és Kínába visszatérve vitték magukkal a tudást. Azonban Kínában a tudást csak a császár birtokolhatta és betiltották a vastu használatát, így titokban gyakorolták és több irányzatra szakadtak. A különböző feng shui iskolák, a titkos működés miatt nem tudtak összhangban maradni és ellenmondások születtek az elvekben. Ettől eltérően a vastu és az ebből kialakult modern kori vaszati mindig is hozzáférhető, demokratikus tudás volt, így egységes maradt és az idők folyamán csak csiszolódott, tökéletesedett.
A vaszati elvei
A vaszati szerint a Földünket állandó áramlásban levő energiák veszik körül, melyek hatással vannak minden élőlényre. Ha az életterünket összhangba tudjuk hozni ezekkel az energiákkal, akkor azok támogatni fognak minket a törekvéseinkben, azonban, ha kedvezőtlen tereket hozunk létre magunk körül, ahol ezek az energiák nem tudnak megfelelően áramolni, ott betegségek, sikertelenségek, családi és anyagi problémák, veszteségek fognak kialakulni.
A vaszati építészeti rendszere három törvénycsoport mentén működik. Az első az energiaáramlással foglalkozik, mely kimondja, hogy a Földünket behálózó energiaáramlások keletről (Solaris energia) és északról (Organikus energia) érkeznek és hoznak friss, pozitív energiákat, melyeket be kell juttassuk a házunkba.
A második törvénycsoport az épületek geometriájával, formájával, méretével és arányaival foglalkozik, figyelembe véve a védikus hangsorok (rágák) kedvező hangfrekvenciáit, melyek az építészetben kedvező arányokként jelennek meg, jó rezgéseket biztosítva a térnek. Ezt az elvet háztervezéskor tudjuk érvényesíteni, mikor efelett is dönthetünk, hogy az új házunk oldalai milyen arányúak legyenek. Értelemszerűen egy meglévő lakáson, házon ezt már nem tudjuk megváltoztatni.
A harmadik törvénycsoportot információs, vagy asztrológiai törvényeknek nevezzük; ezek a törvények a bolygóknak az épületekre gyakorolt hatását mutatják be.
A hindu mesterek és vaszati tervezők általában a három elvből az egyikre helyezik a hangsúlyt, azonban az a tapasztalat, hogy itt Európában, ha igazán hatásosan akarjuk használni az ősi építészeti elveket, akkor mind a három fő törvénycsoportnak egyformán kell érvényesülnie. Ezt a meglátást Marcus Schmieke jelentette ki, aki a 1990-es évek végén mélyreható Vastu kutatásokat végzett. Az általa bevezetett Vaszati név is erre utal: VA: energaáramlás, SZA: geometria, TI: információ (asztrológia).
Fontos itt megjegyezni azt is, hogy egyetlen védikus tudomány, így az építészet sem létezhet spirituális összetevő nélkül. A negyedik törvénycsoportba tartoznak azok az elvek, amelyek az épület különböző területeit az öt elemmel és a hindu istenek szimbolikájával, azok minőségével állítja analógiába. Teszi ezt azért, hogy az egyes területeket, funkciókat még inkább át tudjuk érezni és be tudjuk kapcsolni a kedvező energia áramlásba.
Vaszati a gyakorlatban
A vaszati szabályrendszere leírja a terek kedvező energetikai adottságait és hogy ezek alapján melyik funkció, melyik helyiség hol, melyik égtájon a legkedvezőbb, milyen legyen a térkapcsolat, hol érdemes elhelyezni a nyílászárókat és a berendezési tárgyakat, mindezt személyre szabottan úgy, hogy figyelembe veszi a mi egyéni égtájunkat is. Továbbá tanácsokat, berendezési elveket és korrekciós lehetőségeket is ad az olyan otthonok, életterek, irodák, üzletek stb számára, melyek kedvezőtlen kialakításúak, hogy a megfelelő energiaáramlást minél hatékonyabban be tudjuk indítani. Például a lakás északkeleti részén van az energia-kapu, ezért ez az oldal legyen nyitott, minél több ablakkal. A főbejárat legjobb helye szintén északon vagy keleten van, a pozitív energiák könnyű bejutása miatt. Továbbá északkelet képviseli a jövőnket, a délnyugat pedig a múltunka. Emiatt a gyerekszobáknak érdemes az északi területeket választani a belépő friss energiák miatt, illetve mert gyermekeink képviselik a jövőt. A konyha ideális helye a tűz területén; délkeleten van. Az alvó-, tanuló – és munkahely ideális helye függ az egyéni égtájtól, de fontos, hogy tanulás vagy munka közben arccal észak vagy kelet felé forduljunk, tehát az érkező energiák felé, melyek támogatják a szellemi munkánkat. Ilyen és ehhez hasonló szabályok és tanácsok segítik a vaszati elvei alapján történő lakberendezést és tervezést; a tér és funkció kiosztást, amelyet igen pontosan meg lehet határozni a mérethelyes alaprajzokkal.
A vaszati szerinti tervezés abból áll, hogy egy felmérést követően meghatározzuk az égtájakat és megvizsgáljuk, melyik helyiség hová esik. Ha nem megfelelő égtájakon vannak bizonyos helyiségek, és van lehetőség átépítésre, a terek újragondolására, a funkciók új kiosztására, netalán felújítás előtt állunk épp, akkor a vaszati elveket ötvözve a hagyományos lakberendezési gyakorlatommal áttervezem a lakást vagy a házat. Ha ilyen komolyabb korrekcióra, átalakításra nincs lehetőség, akkor a berendezés áttervezésével oldjuk fel a blokkolt területeket, esetleg festési tervekkel új szín, vagy tapétázási opciókkal tudjuk harmonizálni a szobákat, végső soron pedig yantrákkal (felszentelt segítő geometrikus ábrák, mandalák, melyekhez mantra is tartozik) kihelyezésével szabályozzuk az energiákat a szükséges pontokon.
Az legideálisabb eset az, amikor már a telek választásban is dönthetünk, hogy az is a megfelelő égtájak felé eső házat tegyen lehetővé, és innen egy minden szinten vaszati elvekre épülő otthont tudunk tervezni. A másik szerencsés eset, mikor új lakást vásárolunk vagy felújítunk és lehetőségünk van a teljes belső kiosztást újra tervezni, a funkciókat szabadon áthelyezni. Ezen esetekben tud leginkább megvalósulni az ottlakókat segítő, pozitív energiákkal töltött, támogató élettér.
Forrás:
Magyarországi Vaszati Szövetség honlapja és az alapító Manhertz Edit írásai
Képek forrása:
Unsplash